Žiadne produkty
Menu - kategórie
Zobrazené položky
Skladaná zástera Žofia modrotlač
Výroba na mieru postavy
Skladom posledný kus
Dostupný dátum:
Doba výroby:
60 dní - aktualizované podľa kapacitných možností výrobcu - info 0909 104 951
Táto skladaná zástera sa opásava na rubáč, alebo sukňu. Materiál je ľahký. Čistenie zástery a žehlenie skladov zvládnete sami.
Vhodnú dĺžku si určíte pri zadávaní mier postavy. Dĺžka zástery býva rôzna - v niektorých regiónoch je dlhšia ako sukňa, ale väčšinou kratšia, alebo rovná dĺžke sukne.
Produkt šijeme na mieru postavy.
Preto je nutné zadať krajčírske miery.
Obradná zástera záponka bola určená len na výnimočné udalosti, svadby, pohreby, krstiny a na hody. Boli z najkvalitnejších materiálov - brokátu a zamatu, takmer vždy bohato ručne vyšívané a zdobené fabrickými stuhami, čipkami a madeirou
Slávnostnú zásteru šatu nosili ženy cez všedné dni do kostola, na tancovačku, ale aj na trhy. Základný materiál bol už z kvalitnejších fabrických látok - z hrubej bavlny s potlačou, alebo modrotlačou.
Modrotlač je slovenské odvetvie farbiarstva, pri ktorom sa bavlnené látky za studena farbia s tlačenými vzormi v indigu. Negatívne vzorovanie sa dosiahlo tlačou zmývateľnej hmoty na modrotlačiarsku formu. V Sobotišti tlačili látky so zelenými a žltými vzormi určené na sukne a tovar predávali na jarmokoch v Senici, Malackách, Myjave a Trnave. Na tomto území približne do polovice 20. storočia pôsobili dielne v Holíči a Šaštíne.
Dielňa vo Vrbovom zásobovala široké okolie Modry, Senice, Galanty, Serede, Senca a Trnavy, pre ktorú sa vyrábala modrotlač s vysokým leskom. V Pezinku sa farbilo donesené konopné plátno namodro bez vzorov. Na západnom Slovensku konzumenti uprednostňovali modrotlač s drobnými jemnejšími vzormi. Dielňa v Záriečí zanikla roku 1899 a jej zariadenie bolo presťahované do Púchova. Tu sídlila dielňa rodiny Trnkovcov, ktorá tlačila modrotlač pre okolie Púchova, Považskej Bystrice a Ilavy.
V Trnave bolo viacero dielní, ale zanikli už koncom 19. storočia. Ďalšie fungovali v Myjave, Bánovciach nad Bebravou, Topoľčanoch, Novom Meste nad Váhom, Nitre, Močenku. V Bratislave sa tu výrobe modrotlače venovalo družstvo Kroj.
Základná látka: | 100% bavlna s potlačou |